• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/164905037031227/
  • https://plus.google.com/u/0/
  • https://twitter.com/dr_karadeniz

Obezite ve Diyabet Cerrahisi; Deneyimli ve Tecrübeli Ellerde Minimum Risk, Maksimum Başarı İle Sonuçlanır

OBEZİTE CERRAHİSİ SONRASI BESLENME

Ameliyat günü: Ameliyat sonrası 6. saat su başlanır. 30 dakika aralıklarla 30 ml su yudum yudum içilir. 500 ml su içilir. 

Ameliyat sonrası 1-15. gün: Tanesiz, yoğun olmayan çorbalara başlanır. Günde dört öğün dört saat aralarla yapılır. Bir öğünde maksimum 8 kaşık yenir, her kaşık arasında üç dakika beklenir. Sekiz kaşık olmadan doyulursa veya şişkinlik, ağrı olursa öğün sonlandırılır. Öğünün başlamasına 45 dakika kala ile öğün bitimi 45 dakika sonrasına kadar asla sulu gıdalar (su, meyve suyu, ayran, çay, vs.) tüketilmez. Diğer aralarda 1-1,5 lt su, suya ilave olarak toplam 2-3 su bardağı evde sıkılmış şeker ilavesiz meyve suları (portakal, mandalina ve greyfurt gibi asitli içecekler ilk bir ay tüketilmez), ayran, süt ve şeker ilavesiz açık ılık çay yudum yudum  içilir.

Ameliyat sonrası 16-30. gün: Püreli gıdalara geçilir. Günde dört öğün dört saat aralarla yapılır. Kahvaltıda peynir, zeytin, yumurta gibi yiyecekler iyice püre haline getirilir, yoğun kıvamlı olursa süt, meyve suyu gibi sıvılarla sulandırarak maksimum 8 lokma olacak şekilde tüketilir. Sekiz kaşık olmadan doyulursa veya şişkinlik, ağrı olursa öğün sonlandırılır. Diğer öğünlerde makarna, pirinç pilavı, kızartma türü gıdalar haricinde evde pişen az yağlı ve az tuzlu gıdalar blender ile püre haline getirilir. Yoğun kıvamlı olursa kaynamış su ile yoğunluğu azaltılıp dört saat aralıklarla yine her kaşık arasında üç dakika bekleyip maksimum 8 kaşık tüketilir. Diğer aralarda (öğün bittikten 45 dakika sonrası ile sonraki öğünün başlamasına 30 dakika kala arasındaki zaman) 1,5-2 lt su, suya ilave olarak toplam 2-3 su bardağı evde sıkılmış şeker ilavesiz meyve suları (portakal, mandalina ve greyfurt gibi asitli içecekler ilk bir ay tüketilmez) ayran, süt, şeker ilavesiz açık ılık çay yudum yudum içilir.

Ameliyat sonrası 1. ay sonrası: Normal gıdalara geçilir. Her öğünde ince yarım dilim tam buğday ekmek ile beraber az yağlı, az tuzlu karbonhidrattan fakir gıdalar tüketilir. Bir öğünde yarım/1 kase yemek yenir. Her lokma ağızda 40 defa çiğnenerek yutulur ve lokmalar arasında üç dakika beklenir. Verilen ölçü olmadan doyulursa veya şişkinlik, ağrı olursa öğün sonlandırılır. Yine diğer aralarda (öğün bittikten 45 dakika sonrası ile sonraki öğünün başlamasına 30 dakika kala arasındaki zaman) 2-2,5 lt su, suya ilave olarak toplam 2-3 su bardağı evde sıkılmış şeker ilavesiz meyve suları ayran, süt  ve şeker ilavesiz açık çay yudum yudum içilir. Yine aralarda yarım porsiyon meyve, yoğurt, kavrulmamış fındık, badem, ceviz vs. ara öğün yapılabilir.

Not: Ameliyat sonrası dönemde ilk 3 ay basit karbonhidrat içeren gıdalar tüketilmez. 3.aydan sonra ayda 2-3 kez kaçamak yapılabilir. 

Metin Karadeniz - DoktorTakvimi.com